Prowadzący
Prof. Dorota Praszałowicz, socjolog, specjalizuje się w badaniach migracyjnych. Kieruje Katedrą Migracji Współczesnych i Stosunków Etnicznych w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Jest wiceprzewodniczącą Komitetu Badań nad Migracjami Polskiej Akademii Nauk, w którym kieruje pracami Sekcji Polonijnej. Prowadziła badania m.in. w USA (New York University), Wielkiej Brytanii (Londyn) oraz w RFN (Ruhr Universität Bochum, Freie Universität Berlin). Jest inicjatorką serii międzynarodowych warsztatów naukowych na Uniwersytecie Jagiellońskim, poświęconych imigracji do Stanów Zjednoczonych. Spędziła siedem lat poza Polską i nadal podróżuje; jeździ na rowerze i na nartach.
Ewa Michna, doktor habilitowany, socjolożka, absolwentka socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół zagadnień mniejszości etnicznych i narodowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Prowadzi badania na Słowacji, Ukrainie i w Polsce między innymi: Łemków, Rusinów Karpackich i Ślązaków. Najbardziej interesują ją bowiem grupy walczące o uznanie i realizowana przez nie polityka tożsamości. Na Łemkowszczyznę, którą bada od lat trafiła najpierw jako przewodnik beskidzki. W wolnych chwilach lubi chodzić po górach, jeździć na nartach i na rowerze.
Agnieszka Małek, doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii; absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, studiowała również w Università Cattolica w Brescii oraz w University of Nijmegen. Aktualnie pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Specjalizuje się w problematyce migracji międzynarodowych, studiów etnicznych i zagadnieniach dotyczących polityki społecznej. Miłośniczka Rzymu, prozy Tabucchiego, malarstwa Chagalla i malinowej herbaty.
Paulina Napierała, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk politycznych. Ukończyła studia magisterskie w zakresie stosunków międzynarodowych oraz w zakresie stosunków etnicznych i migracji międzynarodowych. Studiowała także w Wielkiej Brytanii. Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej, Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta (badania w Boston College i Harvard University), Instytutu Nauk o Człowieku IWM w Wiedniu oraz biblioteki Instytutu J.F. Kennedy'ego przy Freie Universitaet w Berlinie. Badania prowadziła także na University of Michigan oraz na Stanford University. Zajmuje się relacjami między religią a polityką. Miłośniczka podróży, poznawania świata, muzyki i tańca.
Agnieszka Stasiewicz-Bieńkowska, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce, adiunkt w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Jej zainteresowania naukowe obejmują studia w zakresie migracji, tożsamości etnicznej, kultury dziecięcej i młodzieżowej, literatury fantastycznej i płci społeczno-kulturowej. Swoje badania prowadziła m.in. w Szwecji, Niemczech, USA i Australii dzięki stypendiom Instytutu Szwedzkiego, John-F.-Kennedy Institut für Nordamerikastudien der Freien Universität Berlin, Griffith University i Swenson Swedish Immigration Research Center. Jest pasjonatką języka szwedzkiego, prozy Fredrika Lindströma i Kazuo Ishiguro, jazdy konnej i długich spacerów.